Kategória:
Feladás dátuma:
jún 29., 17:16A figura Sinkó András híres "Rőzsén ülő asszony" alkotása, amely a Zsolnay gyár egyik legkedveltebb népviseletes figurája. Ez a műalkotás jelentős történelmi háttérrel és művészeti értékkel rendelkezik.
Sinkó András és a Zsolnay gyár kapcsolata
Sinkó András (1901-1976) erdélyi származású szobrász volt, aki a Zsolnay gyár legproduktívabb formatervezője lett. Az 1935-ös Iparművészeti Társulat kiállításán mutatta be kis plasztikáit, amelyek Mattyasovszky-Zsolnay László figyelmét felkeltették. A gyár vezetője mind a 29 kiállított figuráját megvásárolta, és ez kezdetét jelentette egy több évtizedig tartó, rendkívül termékeny kapcsolatnak.
Sinkó András 1936-ban telepedett le Pécsett, ahol a Zsolnay gyár művésze lett, és 1960-ig, azaz 25 évig dolgozott a gyárban. Ezalatt számos kisplasztikát és domborművet mintázott, amelyek közül sok ma is a gyűjtők kedvelt darabjai közé tartozik.
A "Rőzsén ülő asszony" figura jelentősége
A "Rőzsén ülő asszony" figura Sinkó András népviseletes tematikájú alkotásai közé tartozik. A művész gyakran a gyermeki világot és a hagyományos magyar életmódot jelenítette meg munkáiban, amit a kalotaszegi utazásai során szerzett élmények inspiráltak.
A figura kézzel festett, jelzett és általában hibátlan állapotban található meg a piacon. A tipikus méretek 26 cm magasság és 25 cm szélesség körül mozognak.